GALERIA

Kliknij na miniaturę aby powiększyć.

Praktyczne porady

Rodzaje opon ciężarowych

Opony ciężarowe możemy podzielić na 3 klasy: premium, średnia i ekonomiczna. Największa segmentacja występuje w klasie premium. Rodzaj ogumienia zależy od umiejscowienia osi (oś sterująca/prowadząca, napędowa, naczepowa oraz od warunków jazdy (opony zimowe, miejskie, długodystansowe, regionalne,  budowlane). 
W zakresie klasy średniej segmentacja jest ograniczona 
i zależna od rodzaju producenta. Niktórzy oferują zunifikowany segment drogowy, opony zimowe i off-road. 
W przypadku klasy ekonomicznej zróżnicowanie jest jeszcze mniejsze. Producenci oferują 2 lub 3 segmenty.

Wpływ oporów toczenia na zużycie paliwa

Eksploatacja samochodu ciężarowego wymaga sporych nakładów finansowych. Dobrze dobrana oraz dobrej jakości ogumienie pozwala na optymalizację zużycia paliwa. Producenci zalecają używanie wszystkich opon tej samej marki bo to już zmniejsza koszty paliwa. Należy też dbać o prawidłowe ciśnienie w ogumieniu. Jednak największy wpływ na zużycie paliwa maja opory toczenia. 
Tak więc dobór opon dostosowanych do warunków jazdy, daje wymierne korzyści. I tak stosując opony długodystansowe na autostradach pozwolą obniżyć opory toczenia o ok. 10%, co daje 4-procentową poprawę efektywności zużycia paliwa. Używając opon regionalnych w transporcie lokalnym można obniżyć opory toczenia o ok. 10 % co przekłąda się na 3-procentową poprawę efektywności zużycia paliwa. Dobór ogumienia o najniższych oporach toczenia w swojej klasie ma istotny wpływ na spalanie paliwa w każdej sytuacji.

Żywotność opon ciężarowych

Przy zakupie opon ciężarowych klienci sa zawsze zainteresowani ich czasem użytkowania. Trwałośc opon ma istotny wpływ na koszty prowadzenia firmy. Jednak ich żywotnośc zależy od kilku czynników, których nie da się przewidzieć ani obliczyć. A są to m. in: nawierzchnia po której porusza sie auto, warunki atmosferyczne czy styl jazdy kierowcy. Największe znaczenie ma jednak jakość opon, a ta wiąze się z ceną. Lepiej więc zainwestować większą kwotę na porządne ogumienie, które zagwarantuje większe bezpieczeństwo jazdy. Poza tym jego koszt zwróci się przez długi czas jego użytkowania. Przy zakupie opon trzeba zaufać specjalistom, którzy porównają wszystkie parametry,  dobiorą najlepszy model dla pojazdu klienta i odpowiedni do warunków eksploatacji. Można porównać wówczas ogumienie ciężarowe, ceny i stosunek kosztów do jakości.